Dlaczego związki się rozpadają? 14 najczęstszych powodów rozstania
Brak bliskości, czułości i mijanie się partnerem to jedne z najczęstszych powodów rozstania
Fot. 123rf.com

Dlaczego związki się rozpadają? 14 najczęstszych powodów rozstania

Dlaczego ludzie się rozstają? Co takiego sprawia, że dwoje ludzi, którzy się w sobie zakochali i nie widzieli świata poza sobą podejmują decyzję o zakończeniu związku? Jakie są przyczyny rozstań? Jest ich kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, ale te najczęstsze powody rozstania odkryto i podsumowano w badaniach. Oto 14 najczęstszych powodów do rozstania. Co zrobić, by nie zniszczyły one waszego związku? Podpowiadamy!

Koniec związku jest zazwyczaj bolesny. Często jest zaskoczeniem, czasem skrada się powoli, gdy problemy w związku narastają, nie zostają przepracowane a błędy naprawione. Mogą być różne powody, dla których ktoś z kimś zrywa. Szczególnie często decydującą rolę odgrywa niewierność .Ale czasem powody są mniej oczywiste, a niektóre nawet... zaskakujące! Oto najczęstsze powody zerwania.

1. Długotrwały romans najczęstszą przyczyną rozstania

Zdrada to chyba najbardziej oczywista odpowiedź na pytanie o powód rozstania. Tylko jedna rzecz jest gorsza niż bycie zdradzonym raz przez swojego partnera: twój partner zdradza cię długotrwale. Najczęstszą przyczyną rozstania dla kobiet i mężczyzn jest ukrywany długotrwały romans partnera. Zaufanie zostaje zawiedzione i dla wielu druga szansa na związek nie wchodzi w rachubę. 

Dla wielu z nas długotrwała niewierność równa się rozstanie. Oczywiście nie zawsze tak jest i nie musi tak być, ale wybaczenie zdrady i odbudowanie relacji, a przede wszystkim zaufania jest bardzo trudne i tylko naprawdę dojrzałe pary potrafią tego dokonać. 

2. Rozstanie z powodu braku wolności i osaczenia przez partnera

Jeśli jedna strona w związku czuje się uwięziona i osaczona, to może być bardziej skłonna do zakończenia związku. Tak przynajmniej uważa wiele osób. Dwie trzecie badanych stwierdziło, że czepiający się partner był powodem do podjęcia decyzji o rozstaniu.

Dlatego zanim dojdzie do ostatecznego rozłamu między partnerami, warto spróbować mu zapobiec. Ważne jest, aby rozmawiać i zakomunikować partnerowi, że potrzebujesz swojej przestrzeni. Wytłumacz, że jego zachowanie jest dla ciebie męczące i źle się czujesz w waszej relacji. Staraj się także dowiedzieć się, z czego wynika osaczające zachowanie partnera. Może ty też popełniasz jakieś błędy w związku, które to powodują? Pamiętaj, że związek budują dwie osoby i obie muszą nad nim pracować i albo oboje wyjdziecie z tej trudności zwycięsko, albo stracicie wszystko, bo dojdzie do rozstania. 

Powinnaś też zadać sobie pytanie, czy partner czasami może się czuć przy tobie osaczony. Na dłuższą metę całkowite uzależnienie się od partnera nie jest dobre dla nikogo.

3. Do rozstania dochodzi z powodu złej higieny osobistej

To może być zaskakujące, ale naprawdę brak higieny osobistej jest jednym z powodów rozstania. Dlaczego? Kiedy się zakochujesz, ważną rolę odgrywają procesy chemiczne, w których udział biorą feromony. Zapach drugiej osoby może więc być czynnikiem decydującym o tym, czy uważasz ją za atrakcyjną. Jeśli twój partner nie traktuje poważnie higieny osobistej, może to mieć przykre konsekwencje. Nieprzyjemny zapach i zła higiena to dla więcej niż co drugiej osoby powód do rozstania!

Zanim jednak zdecydujesz się na radykalny krok, jakim jest rozstanie, może by tak pokazać partnerowi dezodorant, który szczególnie lubisz? Albo zaproponuj wspólny relaks w wannie połączony z aromaterapią. Być może partner zauważy i doceni wagę przyjemnych zapachów. Może przyjmie wskazówkę i uda się uratować związek...

4. Zazdrość często prowadzi do rozstania

To również jest bardzo częsty i oczywisty powód zakończenia związku. Twój partner nie chce, abyś poszła na imprezę sama? Kiedy rozmawiasz z innym mężczyzną, on szaleje z zazdrości? Takie wzorce zachowań często prowadzą do rozstania. Dla prawie połowy badanych chorobliwa zazdrość jest powodem podjęcia decyzji o rozstaniu.

Jeśli widzisz, że twój partner jest o ciebie zazdrosny, porozmawiaj z nim. Zapewnij go o swoim uczuciu (być może nie dajesz mu tego odczuć i czuje się zagrożony) i o tym, że jest dla ciebie najważniejszy, ale potrzebujesz troszkę przestrzeni. Wytłumacz mu, że powinien mieć do ciebie więcej zaufania, bo bez niego wasz związek nie może się udać. Jeśli jednak jego zazdrość dochodzi do skrajnego poziomu, powinnaś zachęcić go do terapii. Chorobliwa zazdrość do poważny problem głęboko zakorzeniony w psychice i przepracowanie go samodzielnie może się okazać niemożliwe. Potrzebna będzie pomoc specjalisty.

5. Niewierność jest częstą przyczyną rozstania

Nie tylko długotrwały romans jest dla wielu równoznaczny z zakończeniem związku. Dla wielu z nas nawet jednorazowa zdrada jest niemożliwa do wybaczenia. Tzw. skok w bok dla jednej na dwie osoby to powód do zakończenia związku. Co ważne, nie tylko zdrada w znaczeniu seksualnym jest powodem do rozstania. Za niewierność uważamy też bardzo często zażyłość i bliskość emocjonalną z inną osobą, ale także podchodzenie do związku zbyt luźno, poprzez np. korespondencję z innymi przedstawicielami płci przeciwnej, korzystanie z portali i aplikacji randkowych itp. 

Jak można zapobiec tego typu problemom? Szczególnie ważna jest dobra i otwarta komunikacja w związku. Co przeszkadza Twojemu partnerowi, a co Tobie w związku? Szczerze o tym rozmawiajcie i nad tym pracujcie. 

6. Bez intymności w związku często dochodzi do rozstania

Prawie co druga osoba kończy związek wtedy, gdy między partnerami kończy się czułość. Dotyczy to nie tylko seksu, ale także czułych gestów w życiu codziennym, takich jak wspólne przytulanie się na kanapie, namiętne pocałunki, ale też zwykłe całusy przed wyjściem do pracy. 

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rutyna w związku i opadanie pierwszych, najintensywniejszych emocji towarzyszących początkom relacji. O ile w pierwszych tygodniach i miesiącach związku chcemy jak najwięcej "chłonąć" drugą osobę i pamiętamy o czułych gestach, to z czasem o nich zapominamy i je pomijamy. Ale wbrew pozorom z upływem czasu one wcale nie stają się mniej ważne w związku dwojga ludzi. Nie pozwól, by rutyna zabiła między wami czułość. Doskonale wiesz, jaki rodzaj dotyku najbardziej lubi twój partner i nie zapominaj o nim! 

7. Mijanie się z partnerem przyczynia się do rozstania

Im dłużej trwa związek, tym bardziej przyzwyczajacie się do siebie. Początkowe zauroczenie traci na sile coraz bardziej. Może to prowadzić do spadku komunikacji między partnerami. Coraz mniej czasu spędzacie razem, macie różne pomysły na spędzanie wolnego czasu, rozmijają się też wasze cele życiowe, marzenia i plany. To nie wróży dobrze związkowi. Jeśli mimo tego, że jesteście razem coraz bardziej się od siebie oddalacie, to powinna ci się zapalić czerwona lampka. Na dłuższą metę może to bowiem sprawić, że ludzie będą nieszczęśliwi, a w rezultacie dojdzie do rozstania.

Jak tego uniknąć? Zanim zdecydujesz się z kimś związać rozmawiajcie o tym, jakie macie cele i plany życiowe. Jeśli zbyt mocno odbiegają od siebie, to bardzo trudno będzie wam zbudować trwały związek. Ale pierwsze rozmowy to nie wszystko. Ludzie się zmieniają, tak jak zmieniają się ich potrzeby, plany, marzenia i dążenia. Może więc się okazać, że to, co was na początku łączyło, po jakimś czasie się rozbiegło. Jeśli zauważysz sygnały, że tak się dzieje, porozmawiaj z partnerem. Zapytaj, czego pragnie i porównaj, czy nadal chcecie tego samego. 

8. Do rozstania dochodzi, gdy partnerzy nie rozmawiają ze sobą o pieniądzach

W naszej kulturze o pieniądzach się nie rozmawia. Ale w związku jest to konieczne! Oczywiście nie wtedy, gdy spotykacie się od kilku tygodni czy miesięcy, ale na zaawansowanym etapie związku poruszanie tego tematu jest konieczne. Szczególnie jeśli mieszkacie razem musicie razem planować wydatki i kontrolować wasz budżet. Finanse to nieodłączny element codziennego życia, więc nie można udawać, że taki temat nie istnieje. Kłótnie o sprawy finansowe przeszkadzają niektórym osobom w ich związku.

Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy partnerzy mają ma zupełnie inny pogląd na to, jak obchodzić się z pieniędzmi. Jeśli osoba rozrzutna zwiąże się ze skąpcem, może to prowadzić do konfliktów. Dlatego lepiej wcześnie rozmawiać o pieniądzach ze swoim (potencjalnym) partnerem. Wtedy można oszczędzić sobie później przykrej niespodzianki. Chyba, że jesteście dojrzali i potraficie pójść na kompromis. Wtedy będziecie mogli "dotrzeć się" na tyle, że ze skrajności dojdziecie do złotego środka: jedno zahamuje swoją rozrzutność, a drugie pozbędzie się węża z kieszeni. 

9. Brak seksu częstą przyczyną rozpadu związku

Seks jest ważnym elementem w związku, zwłaszcza dla mężczyzn. Dla więcej niż jednego na czterech mężczyzn długotrwały brak seksu jest powodem zerwania. Z kolei dla kobiet mała ilość seksu nie stanowi większego problemu. To wynika z naturalnych, genetycznych uwarunkowań i różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami. Jeżeli zdajemy sobie z tego sprawę i potrafimy się szanować, nie stanowi to większego problemu. Tu również pomaga komunikacja: rozmawiajcie ze sobą! Może uda wam się ożywić wasze wspólne życie seksualne. W końcu jest wiele dobrych powodów, aby uprawiać seks ze sobą.

Warto jednak wiedzieć, że seks jest filarem dobrego związku, ale nie może być jego podstawą. Jeśli więc twój partner chce od ciebie jedynie namiętności i erotyzmu, to najprawdopodobniej nie stworzycie długotrwałego związku.

10. Brak wspólnie spędzonego czasu częstą przyczyną rozstania

Jeśli twój partner jest zbyt zajęty swoją pracą, hobby lub innymi rzeczami, brakuje wspólnie spędzonego czasu, który pozwoli wam zacieśnić więź i zbudować relację. To niestety wystarczający powód, by jedna na pięć osób podjęła decyzję o rozstaniu! Jeśli chcesz tego uniknąć, powinieneś zawsze zaplanować wystarczająco dużo czasu dla swojego partnera.

Dbaj o bliskość między wami, pielęgnujcie to, co was łączy, ale też starajcie się polubić to, co lubi partner. Nie oznacza to, że macie spędzać ze sobą każdą chwilę, ale korona ci z głowy nie spadnie, jeśli pójdziesz z partnerem do kina na jego ulubiony film akcji, zamiast z koleżankami na komedię romantyczną. Większość osób potrafi docenić, że partner stara się nie tylko zaakceptować, ale też polubić jego hobby, by spędzić z nim więcej czasu. To bardzo ważne. 

11. Zmiany w wyglądzie sprawiają, że mężczyźni podejmują decyzję o rozstaniu

Z biegiem lat ciało często się zmienia. Starzenie się i wynikająca z tego utrata młodzieńczej urody to naturalny proces. O ile dla większości kobiet jest to normalne, o tyle jednemu lub dwóm mężczyznom przeszkadza to nieco bardziej, bo są wzrokowcami. Zmiana wyglądu partnerki prowokuje niemal co czwartego mężczyznę do myślenia o rozstaniu.

Ale czy rozstanie rzeczywiście jest rozwiązaniem w takiej sytuacji? Jeśli zauważysz, że Twój partner ma problem z Twoim wyglądem, porozmawiaj z nim o tym. Dowiedz się, co dokładnie mu przeszkadza. Wtedy możesz zastanowić się, czy jesteś w stanie zrozumieć jego punkt widzenia i sama chciałabyś w sobie coś zmienić, czy może jednak lepsze byłoby rozstanie. Bo jeśli ktoś nie kocha cię takiej, jaka jesteś tylko dlatego, że twoje ciało zmieniło się z wiekiem, to znaczy, że tak naprawdę w ogóle cię nie kocha lub jest niedojrzały do związku. 

12. Bezrobocie partnera częstą przyczyną rozstania

Jeśli partner nie ma pracy lub nie odnosi sukcesów zawodowych, może to bardzo obciążyć związek. Szczególnie może to przeszkadzać kobietom, które chcą założyć rodzinę, a tę przecież trzeba utrzymać. Wiele osób liczy też na partnerstwo w związku i aby obie osoby zarabiały na wspólne wydatki i utrzymanie domu. Osoba, która ten obowiązek spełnia sama, może po pewnym czasie czuć się sfrustrowana i dlatego często widzi rozstanie jako jedyne wyjście.

Oczywiście należy tu rozróżnić sytuacje. Jeśli partner nagle stracił pracę z powodu np. likwidacji stanowiska lub upadku firmy, jako dobra i dojrzała partnerka powinnaś być dla niego oparciem w trudnych chwilach. Dla niego to na pewno też nie jest łatwa sytuacja. Nawet jeśli to do partnera należy szukanie pracy, jedną z możliwości może być wspieranie go w tych działaniach i procesach rekrutacji i danie związkowi kolejnej szansy.

Co innego, gdy partner jest długotrwale bezrobotny i nawet nie zamierza zmienić tego stanu rzeczy. Jeśli korzysta z tego, że zarabiasz na dom i nie chce ci w tym pomóc, a na domiar złego krytykuje cię i bezrefleksyjnie wydaje wasze pieniądze, np. na używki, nie pozwalaj się krzywdzić. W takiej sytuacji rozstanie to jedyne wyjście. 

13. Pracoholizm często prowadzi do zakończenia związku

Jak dobrze wiemy, wszystkie skrajności są czymś niedobrym. W poprzednim punkcie omawialiśmy jedną stronę medalu, teraz - drugą. Tak jak długotrwałe bezrobocie i niechęć do podjęcia pracy jest przyczyną rozstania, tak samo pracoholizm jednego z partnerów prowokuje drugą stronę do zakończenia związku. Jeśli prawie nigdy nie opuszczasz biura, to pewnie zapominasz o tym, aby poświęcić swojemu partnerowi wystarczająco dużo uwagi. To wielki błąd. Brak czasu dla drugiej osoby oddala was od siebie z związku, a to nieuchronnie prowadzi do rozstania. Pamiętaj o tym, że pieniądze i kariera to nie wszystko, jeżeli zależy ci na związku i rodzinie. Twój partner potrzebuje nie tylko bliskości i czasu spędzonego z tobą, ale też potrzebuje cię w codziennych sprawach, jak np. zakupy, wakacje czy problemy. Jak masz go w tym wspierać, jeśli cały czas pochłania cię praca i nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, co się dzieje w waszym domu? 

Nie dopuszczaj do sytuacji, w których praca jest dla ciebie najważniejsza i zawsze staraj się poświęcać czas i uwagę partnerowi. Nawet jeśli jest to tylko szybka rozmowa telefoniczna podczas przerwy na lunch. Raz na jakiś czas zaplanuj wieczór tylko we dwoje, podczas którego rozmowy o pracy są absolutnie zakazane. W przeciwnym razie związek może się rozsypać...

14. Brak komunikacji najczęstszą przyczyną rozstań

Tak naprawdę jest to bezpośrednia przyczyna wszystkich rozstań, ale rozumiemy to dopiero dużo później, kiedy jesteśmy dojrzalsi. Żaden z wyżej wymienionych problemów nie musiałby prowadzić do rozstania, gdyby partnerzy rozmawiali ze sobą szczerze, mówili o tym, co im przeszkadza w związku i naprawiali błędy oraz rozwiązywali problemy. Bez dobrej i szczerej komunikacji nie da się stworzyć żadnego związku. 

Budując trwałą relację musimy na bieżąco rozmawiać o tym, czego potrzebujemy, oczekujemy w związku, co nam przeszkadza i co wymaga poprawy. Niestety, takie szczere rozmowy są dla wielu osób trudne, szczególnie dla mężczyzn, którzy z natury nie lubią i nie potrafią rozmawiać. Jest to jednak umiejętność ludzi dojrzałych i świadomych tego, że nie ma innego sposobu na zbudowanie związku. 

Jak temu zapobiegać? Rozmawiać, rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać! Co jakiś czas, np. no 2-3 miesiące starajcie się szczerze porozmawiać na temat waszego związku. Mówcie wprost, co wam się nie podoba, jakie błędy popełniacie i co trzeba zmienić lub naprawić w relacji. Oczywiście sama rozmowa to nie wszystko. Problemy w związku nie naprawią się same, więc po rozmowie trzeba przejść do działania!

 

 

Czytaj więcej