Po czym poznać, że on cię wykorzystuje? 6 sygnałów, przy których powinna ci się zapalić czerwona lampka!
Sygnały, że jesteś wykorzystywana bywają bardzo subtelne
Fot. AdobeStock

Po czym poznać, że on cię wykorzystuje? 6 sygnałów, przy których powinna ci się zapalić czerwona lampka!

Jesteś w związku, ale czujesz, że nie układa się wam najlepiej? Sięgnij pamięcią do ostatnich dni. Czy zauważyłaś u ukochanego takie zachowania? To mogą być znaki, które wskazują, że on po prostu cię wykorzystuje.

W każdym związku ktoś kocha bardziej, a druga osoba może trochę mniej. Ale najważniejsze, żeby żadna strona nie czuła się wykorzystywana. Trzeba troszczyć się o siebie. Czasami trudno się zorientować, że coś jest nie tak. Miłość przesłania nam świat, na ukochanego patrzymy przez różowe okulary i nie chcemy widzieć nadciągającej burzy. Ale warto spojrzeć realnie na związek i partnera, bo bycie wykorzystywanym zostawia ślad. Trzeba się przed tym chronić.

Dlaczego niektórzy wykorzystują innych?

Warto wiedzieć, że często wykorzystywanie kogoś nie jest świadomym procesem. Zdaniem psychologów zazwyczaj za takim zachowaniem kryje się niepewność lub niedojrzałość. Można powiedzieć, że ktoś, kto ma skłonność do wykorzystywania innych, ma przede wszystkim problem ze sobą. Istnieje wiele sposobów wykorzystywania: finansowe, seksualne i emocjonalne, w dodatku granica między wykorzystaniem a niedojrzałością do relacji potrafi być niezwykle płynna i cienka. Dlatego warto wiedzieć, po czym poznać, że jesteś wykorzystywana przez partnera.

Po tych znakach możesz się się zorientować, że partner cię wykorzystuje

1. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: interesuje się tylko sobą

Twój partner bardzo lubi mówić i dużo mówi – wyłącznie o sobie. Monologi to jego specjalność: gada, gada, gada, a tobie prawie nigdy nie udaje się nic wtrącić. A jeśli już uda ci się coś powiedzieć, on ci przerywa i natychmiast zaczyna znowu mówić o sobie. Czy po spotkaniu z nim czujesz się raczej wyczerpana i zestresowana niż odprężona i ożywiona? To wyraźny znak, że on po prostu cię wykorzystuje. 

Jeśli ktoś jest z tobą w związku, a jednocześnie nie wykazuje zainteresowania twoim codziennym życiem, nie pyta o nic, potraktuj to jako znak ostrzegawczy. Według Tiny Sadri, licencjonowanej terapeutki rodzinnej i małżeńskiej, niechęć i brak zainteresowania zwykłymi sprawami, to bardzo ważny sygnał, świadczący o braku zaangażowania. Partner w ogóle nie interesuje się tym, jak minął ci dzień, nie pyta o twoją opinię na temat różnych wydarzeń w jego życiu? No, cóż, to znak, że cię wykorzystuje.

2. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: kontaktuje się z tobą tylko wtedy, kiedy źle się czuje

Mija dzień za dniem, a on się nie odzywa? Wszystko jedno, czy chodzi o umówienie się na następną randkę, czy po prostu spytanie, jak się miewa druga osoba, to zawsze ty się kontaktujesz z nim, a on z tobą nigdy? To daje do myślenia, czyż nie? Sytuacja się zmienia wówczas, gdy twój partner nie czuje się dobrze, jest smutny, przygnębiony, zestresowany. Wtedy do ciebie dzwoni o każdej porze dnia i nocy.  Wysyła długie wiadomości głosowe i tekstowe, domaga się wsparcia. Prosi nawet, byś przyszła. To jasne, że używa cię tylko jako emocjonalnego kosza na śmieci.

Zauważysz to zwłaszcza wtedy, kiedy to ty źle się czujesz, a on ma to gdzieś.

3. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: próbuje zawsze mieć jakąś korzyść z kontaktu z tobą

Czasem podejrzewasz, że jest z tobą tylko dla pieniędzy, mimo że wcale nie jesteś krezuską, a on też do najbiedniejszych nie należy. Macie randkę w restauracji, a on znowu „zapomniał” portfela? Chce, żebyś przedstawiła go swojemu kumplowi, bo może dzięki niemu dostanie nową, lepiej płatną pracę? Tylko ty dajesz prezenty – na urodziny, na gwiazdkę, na rocznice? Za każdym razem, gdy się spotykacie, próbuje coś uzyskać. Tak, nie ma wątpliwości, on cię po prostu wykorzystuje.

4. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: twoje potrzeby nie są dla niego ważne

Niezależnie od tego, czy chodzi o weekendowe wycieczki, wyjścia do kina czy inne zajęcia, zawsze robisz tylko to, czego on chce. Bez względu na to, czego chcesz, on nigdy nie reaguje. Proponujesz wyjście do teatru, a on na to, że woli posiedzieć przed telewizorem. Nie dba o twoje potrzeby. To znak, że cię wykorzystuje.

5. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: ukrywa cię przed rodzicami i przyjaciółmi

Twoi znajomi i rodzina znają go całkiem nieźle, ale ty tylko słyszałaś o jego rodzinie i kumplach, znasz ich wyłącznie z jego opowieści. Jeśli spotkacie jego kolegę przypadkiem na ulicy, przedstawia cię jako znajomą. To boli i pokazuje, że on nie jest naprawdę zaangażowany w wasz związek i wcale mu na tobie nie zależy. Wykorzystuje cię i jest z tobą dopóty, dopóki nie będzie miał okazji związać się z inną kobietą.

6. Po czym poznać, że partner cię wykorzystuje: zawsze ma jakieś wytłumaczenie, gdy coś przeskrobie

Niezależnie od tego, czy chodzi o zapomniany prezent urodzinowy, niedokończone zakupy czy randkę: często o czymś zapomina, ale potem obwinia o to ciebie? To dość dziecinne i pokazuje, że nie potrafi wziąć odpowiedzialności za swoje błędy. A ty mu na to pozwalasz. Powiedz dość, bo on cię zwyczajnie wykorzystuje. 

Wasz związek tak właśnie wygląda? To daj sobie z nim spokój. Zasługujesz na to, co najlepsze. Nie marnuj swojego czasu na związek, który łamie ci serce.

 

Czytaj więcej