Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje? Sprawdź, co o tym mówi nauka!
Miłość od pierwszego wejrzenia jest intensywna i piękna, ale... nietrwała
Fot. 123rf.com

Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje? Sprawdź, co o tym mówi nauka!

Czy miłość od pierwszego wejrzenia naprawdę istnieje? Niektórzy o niej marzą, inni uważają, że jej doświadczyli. A co mówi na ten temat biologia i psychologia? Sprawdź, jakie badania przeprowadzono na ten temat i jakie wnioski wyciągnięto. Czy wiara w miłość od pierwszego wejrzenia ma sens? Okazuje się, że może być... szkodliwa. 

Miłość od pierwszego wejrzenia to romantyczna idea, zgodnie z którą dwie osoby odczuwają głęboką więź od pierwszej chwili, kiedy się ze sobą spotkały. Ten fenomen jest często przedstawiany w literaturze, filmach i muzyce jako moment magiczny, który prowadzi do trwałej i znaczącej relacji między dwiema osobami.

Czy miłość od pierwszego wejrzenia istnieje?

Miłość od pierwszego wejrzenia jest przedmiotem debaty zarówno w nauce, jak i w kulturze. Niektórzy eksperci twierdzą, że to, co często jest nazywane "miłością od pierwszego wejrzenia", może być w rzeczywistości po prostu zauroczeniem, fascynacją fizyczną lub emocjonalną, wzajemnym przyciąganiem, która może, ale nie musi, rozwinąć się w coś głębszego i bardziej trwałego. Inni sugerują, że może to być wynik nieświadomych procesów psychologicznych, takich jak np. odnalezienie w drugiej osobie cech, które są nam znane na poziomie podświadomym.

W praktyce bardzo różne są doświadczenia i opinie ludzi na temat tego, czy miłość od pierwszego wejrzenia jest "prawdziwą" miłością, czy też raczej rodzajem zauroczenia, które może minąć równie szybko, jak się pojawiło. Bez względu na to, jakie są mechanizmy stojące za tym zjawiskiem, dla wielu osób jest to ważny i emocjonujący moment w ich życiu uczuciowym.

Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? 

Wystarczy jedno spojrzenie, a serce zaczyna bić jak szalone. Co to takiego? Czasami wydaje się, że ciało samo wie, że dana osoba nam się podoba. Uczucie tzw. "motyli w brzuchu" uświadamia, że coś się właśnie wydarzyło. Różne są opinie na temat tego, czy tym czymś jest miłość. Jedno jest pewne: prawie każdy z nas doświadczył tego w takim czy innym momencie - napięcia między dwojgiem ludzi, którzy tak naprawdę się nie znają.

Skąd się biorą te uczucia? Nie tylko niezliczone historie miłosne traktują o rzekomej miłości od pierwszego wejrzenia, ale także naukowcy zajmują się tą kwestią od dziesięcioleci. Badali, co się dzieje, gdy dwoje ludzi spotyka się po raz pierwszy - i czy miłość może się rozwinąć w tych kilka sekund?

Próbę odpowiedzenia na to pytanie podjęła nauka, a konkretnie biologia i psychologia. Miłość i wszelkie inne uczucia wyższe należą bowiem do przedmiotu rozważań obu tych dziedzin. Biologia skupia się na przeanalizowaniu tego tematu pod kątem ludzkich hormonów i zapachów, natomiast psychologia zajęła się szerszą analizą tego zjawiska pod względem funkcjonowania ludzkiej psychologii i na podstawie obserwacji współczesnych problemów w budowaniu relacji z uwzględnieniem jednak naturalnych procesów biologicznych. Do jakich wniosków udało się dojść? 

Miłość od pierwszego wejrzenia - badania naukowe

Naukowcy z Groningen zbadali to zjawisko, stosując m.in. metodę speed dating. Przeanalizowali odczucia osób, które spotkały się po raz pierwszy. Wynik jest nieromantyczny: według tego badania miłość od pierwszego wejrzenia nie istnieje, istnieje natomiast fizyczne, seksualne przyciąganie. Nie zawsze jest to jednak wzajemne.

Również w Pensylwanii podjęto próbę rozszyfrowania miłości od pierwszego wejrzenia za pomocą speed datingu. W badaniu wzięło udział ponad 10 000 osób. W badaniu skupiono się na tym, kiedy i w jaki sposób zaczynamy interesować się daną osobą. W rezultacie okazało się, że pierwszy moment jest rzeczywiście znaczący: w ciągu pierwszych trzech sekund decydujemy za kimś lub przeciw komuś. W tym czasie nie potrafimy w ogóle działać racjonalnie - co z kolei przemawiałoby za miłością od pierwszego wejrzenia.

Nauka nie do końca więc zgadza się w tej kwestii, ciągle pojawiają się badania, które przemawiają za lub przeciw wybuchom nagłego uczucia. Niektórzy badacze są zdania, że sama miłość to nic innego jak mieszanka hormonów i zapachów, które u niektórych osób dobrze do siebie pasują.

Miłość od pierwszego wejrzenia według psychologii

Natomiast psycholodzy na podstawie badań dotyczących biologii uczuć i psychologii człowieka twierdzą, że od pierwszego wejrzenia możliwe jest jedynie zauroczenie oparte właśnie na biologicznych aspektach - hormonach i feromonach, które oddziałują na siebie wzajemnie. Ale to tylko jeden aspekt uczucia. Ten biologicznie uwarunkowany okres "motyli w brzuchu" pozwala na rozpoczęcie tworzenia relacji, poznawanie się i jest dobrym początkiem związku, ale nie jego najważniejszym aspektem.

Ten czas silnych emocji i pożądania mija po kilku miesiącach znajomości i spotykania się. Dalej pozostaje już czysta psychologia budowania relacji. Ta z kolei opiera się na ciągłych rozmowach, uczeniu się siebie nawzajem, wspieraniu i wzajemnym opiekowaniu się sobą. I właśnie ta codzienna praca nad związkiem, akceptowanie siebie samych i siebie nawzajem oraz chęć doskonalenia się przy drugiej osobie nazywa się miłością. Psychoterapeuci przekonują, że miłość to nie tyle uczucie, co nieustanna praca nad relacją i pielęgnowanie jej w szarej codzienności, kiedy nie ma już motyli w brzuchu, a są zwykłe codzienne sprawy i problemy, z którymi trzeba się mierzyć. Psycholodzy próbują w ten sposób odkłamać przekonanie zaszczepione w wielu ludziach o miłości takiej, jaką możemy zobaczyć w komediach romantycznych czy przeczytać w szekspirowskim dramacie "Romeo i Julia". 

Czy ludzie wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia?

A propos, według statystyk 76% mężczyzn i 73% kobiet wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. Przeciwko lub za każdym takim badaniem przemawiają niezliczone, nienaukowe doświadczenia ludzi, którzy uważają, że przeżyli miłość od pierwszego wejrzenia.

Niestety, to zdaniem psychologów nijak ma się do rzeczywistości. Ludzie przekonani o istnieniu właśnie takiej romantycznej miłości nie są skłonni do budowania i naprawiania związków, kiedy mija pierwszy etap zauroczenia i pożądania, emocje opadają i rozpoczyna codzienne życie. To podążanie za nieistniejącymi ideałami gubi wiele osób, które zamiast pracować nad tworzeniem relacji, odchodzą, by szukać kolejnych silnych emocji i doświadczeń u boku kogoś innego. Te znów po jakimś czasie mijają i dana osoba wraca do początku. W ten sposób niestety nie daje sobie szansy na stworzenie prawdziwej trwałej i stabilnej relacji. 

Podsumowując, choć bajka o miłości od pierwszego wejrzenia jest piękna i romantyczna, to nie tego powinniśmy w życiu szukać. Zauroczenie jest silne, ale krótkie i nietrwałe, natomiast prawdziwa miłość budzi się powoli i jest to ciągła praca nad związkiem i umacnianie uczucia w szarej codzienności. 

 

Czytaj więcej